"ulga na start"
Aktualności Porady Start up

„Ulga na start” od 31 marca 2018 r.

[EDIT: przeczytaj TU o zmianie terminu wejścia ustawy w życie]

Już 1 marca 2018 r. będzie obowiązywać „Konstytucja Biznesu”, czyli pakiet pięciu ustaw, a wśród nich Prawo przedsiębiorców, które zawiera przepisy tzw. „ulgi na strat”. „Ulga na start” ma wejść w życie 31 marca 2018 r. Resort chce ułatwić przedsiębiorstwom podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

„Ulga na start” – korzyści finansowe

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców w art. 21 pkt. 1 stanowi, że: przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy (…) przez okres 6 miesięcy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Ten półroczny okres preferencyjny ma biec od momentu faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Po tym czasie przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej, już obowiązującej ulgi – tzw. małego ZUSu. Czyli preferencyjnych składek przez okres dwóch lat. Co ciekawe trwają również prace nad projektem wydłużenia tego okresu z dwóch do trzech lat. Zatem startujący przedsiębiorcy mogliby skorzystać z trwającego 3,5 roku preferencyjnego traktowania.

3 warunki aby skorzystać z „ulgi na start”

Aby można było skorzystać z ulgi na start muszą być spełnione trzy warunki łącznie:

  1. Przedsiębiorca powinien być osobą fizyczną.
  2. Przedsiębiorca powinien podejmować działalność gospodarczą po raz pierwszy (albo ponownie po upływie minimum 5 lat).
  3. Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz swego byłego pracodawcy, na rzecz którego w danym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał czynności wchodzące w zakres działalności.

Wprowadzenie działalności nierejestrowanej

„Ulga na start” oznacza także wprowadzenie działalności nierejestrowanej. Z takiej opcji skorzystają osoby prowadzące jednoosobowe, drobne biznesy (np. rękodzieło, drobny handel, drobne naprawy czy dorywcza opieka nad dzieckiem).

Działalność nierejestrowaną definiuje próg dochodowy – miesięcznie nie więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia. Takiej działalności nie trzeba rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, płacić od niej składek ZUS, a dochody rozliczane są na zasadach ogólnych.

Minister Rozwoju zachęca do prowadzenia działalności

Wprowadzenie tego rozwiązania ma ośmielić do podejmowania działalności gospodarczej. Odprowadzanie wysokich składek do ZUS często stanowi duży koszt dla drobnych przedsiębiorców działających lokalnie, których przychody są niewielkie. Taka ulga znacząco odciąża budżet już na starcie i może stanowić skuteczną zachętę dla osób niezdecydowanych.

One thought on “„Ulga na start” od 31 marca 2018 r.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *