Rozpoczynamy cykl artykułów o zarządzaniu kryzysem
Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl artykułów na temat zrozumienia kryzysów i zarządzania nimi. Opiszę różne rodzaje kryzysów pod względem ich podmiotu, miejsca oddziaływania i wpływu jaki wywierają. Cykl odnosił się będzie do kryzysów w życiu prywatnym, zawodowym, a także biznesowym dla tych, którzy prowadzą swoją firmę. Zachęcam, żebyście nauczyli się:
- diagnozować kryzysy, wtedy kiedy się pojawią,
- nazwać je,
- obierać właściwą strategię przy zarządzaniu kryzysem,
- reagować w sytuacji, gdy kryzys dotyka kogoś innego,
- reagować w sposób właściwy dla osoby dotkniętej kryzysem, ale i bezpieczny dla siebie.
W życiu prywatnym, zawodowym, podczas prowadzenia swojej firmy, co jakiś czas daje o sobie znać – kryzys. To sytuacja, która pojawia się nagle i jest dużym zaskoczeniem. Czasami rozwija się powoli, przechodząc w stan chroniczny, zauważalny dopiero w późnym stadium. Kryzys nie jest tym samym dla każdej osoby, czy firmy. Ta sama, konkretna sytuacja, w jednej osobie lub firmie wywoła załamanie i chaos, w innej będzie bodźcem do wzrostu.
O czym myślimy kiedy rozmawiamy o kryzysie?
Zjawisko zwane kryzysem, a więc także zarządzanie kryzysem, towarzyszy ludzkości od samego jej początku.
Greckie słowo „krisis” tłumaczone jest jako wybór, decydowanie, zmaganie się, walka.
Cechuje je działanie pod presją czasu oraz subiektywne odczucia, a co za tym idzie, również indywidualne odczuwanie rodzaju i natężenia konsekwencji jakie ten kryzys niesie. Definicje możemy mnożyć, są jednak dla tego stanu cechy wspólne i od nich zaczniemy.
Dwie cechy kryzysu
1. Zagrożenie
W mało sprzyjających warunkach, przy braku narzędzi i wiedzy, kryzys może doprowadzić do rozchwiania. Jego efektem może być nawet agresja skierowana do siebie lub innych, w ekstremalnych przypadkach prowadzi do choroby, okaleczenia. Może dojść także do zmian w sferze psychicznej i emocjonalnej u osoby, która symbolicznie będzie chciała się uwolnić z trudnej sytuacji. Zagrożeniem staje się również tzw. zamiatanie pod dywan. Brak umiejętności czy możliwości poradzenia sobie z trudną sytuacją i obranie kursu „na przeczekanie” jest zdradliwe. Prowadzi do chroniczności sytuacji, a co za tym idzie – do dysfunkcji w dotychczasowym życiu. Skutkuje pojawianiem się blokad zaprzepaszczających możliwość dalszego rozwoju zarówno w życiu osobistym, jak i życiu firmy.
2. Szansa
Szansą jest fakt, że doświadczając powodowanego przez kryzys cierpienia, lęku, poczucia utraty kontroli łatwiej jest przełamać wewnętrzny opór i przekonanie o tym, że samemu trzeba sobie zawsze poradzić ze wszystkim. W tym momencie szansą jest otwartość na poszukanie pomocy i wsparcia wśród odpowiednich specjalistów. Ważna jest otwartość na szukanie nowych rozwiązań, bardziej skutecznych niż te wykorzystywane do tej pory . To właśnie działanie daje szansę, czasami po latach zmagań, na powrót do równowagi i możliwość dalszego swobodnego rozwoju na każdym polu.
Kryzys to naturalny element życia
Kryzys powinien być odbierany jako naturalny element życia i rozwoju człowieka prywatnie, jego drogi zawodowej i firmy. Jednocześnie pojawia się zagrożenie i szansa. Sytuacja ta wymaga zmian i podejmowania decyzji, wyzwań i realizacji nowych zadań. Co ważne, możemy się do kryzysu przygotować. Możemy w odpowiedniej chwili go zdiagnozować i prawidłowo się zachować, żeby stanowił moment wyjścia do nowej, często lepszej sytuacji. Część czytelników może poczuć w tej chwili dyskomfort wspominając swoje doświadczenia związane z kryzysami i ich negatywne konsekwencje. Pamiętajmy jednak, że właściwie przeprowadzone zmiany, świadomość kryzysu, jego dynamiki, przyczyn, konsekwencji i sposobów radzenia sobie z nim, pozwalają na łatwiejsze przejście przez kryzysy. Umożliwiają też zarządzanie kryzysami i zmianami w sposób bezpieczny i rozwojowy. Zapraszam do śledzenia moich kolejnych artykułów na ten temat.
W kolejne artykułach znajdziesz
- Rodzaje kryzysów
- Jak wyglądają fazy kryzysu
- W jaki sposób sobie radzić ze swoim kryzysem
- W jaki sposób pomóc komuś w kryzysie
- Jakie kryzysy mogą pojawić się w Twoim biznesie
- Dlaczego klienci nie przychodzą
- Czy masz jakiś wpływ na wypalenie zawodowe
- Konflikty w firmie
Zapraszam do odwiedzenia TEJ ZAKŁADKI, gdzie znajdziesz artykuły na interesujący Cię temat
9 thoughts on “Zarządzanie kryzysem”