Jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka?
Inspiracje Kryzys... Porady Rozwój

Jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka? cz.1

W dzisiejszym artykule Jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka? cz.1 z serii zarządzanie kryzysem będzie możliwość przyjrzenia się temu co się dzieje w osobie bardzo często pomijanej podczas problemów w związku. Osobie, która ta bardzo często uczestniczy bez własnej woli w destrukcyjnych zachowaniach rodziców – dziecku. Jest to złożony temat dlatego w dwóch częściach przeczytasz o płaszczyznach jakie wpływają na dziecko i na jakie należy zwrócić uwagę. W drugiej części Jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka? będzie można przeczytać w jaki sposób pozostawiony sam sobie mały człowiek próbuje poradzić z nową rzeczywistością wpadając w błędne koło.

Dziecko zawsze potrzebuje obecności rodziców nawet na odległość, zrozumienia sytuacji i traktowania go na poważnie jak żywej istoty, która ma swoje emocje. Często będący w destrukcyjnych emocjach rodzice zapominają o tym.

Niepunktualność

W życiu człowieka funkcjonuje coś co nazywa się punktualnością czyli adekwatnym wydarzeniem czy zachowaniem do etapu życia, w którym akurat się znajduje. Rozwód rodziców jest wydarzeniem niepunktualny, w związku z tym, nieporównywalnie trudniejszym i destrukcyjnym w kontekście przyszłość, jeżeli nie zostanie w odpowiedni sposób zaopiekowane. Jeśli chcesz być bliżej zrozumienia swojego dziecka zapraszam do przeczytania artykułu. Druga część za tydzień.

Żeby zrozumieć kryzysy w świecie dziecka możesz przeczytać 7 kryzysów rozwojowych niemowlaka lub 8 kryzysów rozwojowych-1 życie

 

Pozorne „dobro dziecka”

Najczęściej sam rozwód jest efektem negatywnych zmian jakie zachodzą w związku i rodzinie przez dłuższy czas, czasami wiele lat. Skutki takiego stanu rzeczy ujawniają się w coraz bardziej zaburzonym funkcjonowaniu rodziny i relacji wewnątrz niej. Rodzice oddalają się od siebie, a próby ukrycia konfliktu po pierwsze wprowadzają chaos i dezorganizacje w myśleniu dziecka. Jeśli raz jest dobrze, a za chwilę bez znanego dziecku powodu, pojawia się agresja i krzyk lub oziębłość i cisza pojawia się uczucie zagubienie i sprzeczność komunikatów. Po drugie, jeśli rodzicom uda się skutecznie ukrywać problem, dziecko przez długi czas żyje w przekonaniu, że sytuacja jest stabilna i wszystko jest dobrze. Nagle dowiaduje się od rodziców lub przypadkiem, że jego ułożony świat nie istnieje lub rozpada się co powoduje szok. Nie znaczy to, że rozwody nie powinny mieć miejsca dla tak zwanego „dobra dziecka”, co jest pojęciem fikcyjnym i bardzo często wpływa niekorzystanie na samo dziecko. Należy jednak podejść do tematu w sposób odpowiedzialny i świadomy. Dziecko jest uczestnikiem wszystkiego co się dzieje daleko przed tym jak sędzia orzeknie rozwód i należy się nim odpowiedni zaopiekować na każdym etapie rozstania.

 

8 płaszczyzn wpływających na dziecko

  1. Okres czasowy rozstawania się rodziców. Oddalenie się na poziomie psychicznym, rozdzielanie sfer rodzinnych, zawodowych i przyjacielskich. Jest różnica czy trwało to pół roku czy dziesięć lat.
  2. Jakich zachować rodziców względem siebie, dziecka i otoczenia było świadkiem. W jakich wydarzeniach, mających negatywny wpływ, brało udział. Czy istnieje możliwość, żeby w odpowiedni sposób zrozumiało to co się działo i dzieje i mogło przepracować. Czy dziecko było obwiniane za kłótnie i oddalanie się rodziców. Zachowania dzieci takie jak agresja czy wycofanie się są przejawem mało skutecznego radzenia sobie ze stresem.
  3. Czy dziecko ma zapewnioną stabilność emocjonalną od obojga rodziców. Dziecko potrzebuje miłości, akceptacji i bezpieczeństwa obojga rodziców. Żyje wtedynw równowadze nawet jeśli jedno z rodziców mieszka w innym miejscu. Przeciąganie emocjonalne dziecka na którąś ze stron zaburza jego równowagę emocjonalną. Nie znaczy to, że dziecko należy okłamywać. Jego emocje nie powinny być elementem gry pomiędzy rodzicami.
  4. W jakim wieku jest dziecko i jaką wiedzę i umiejętności posiada, które pozwolą zrozumieć mu sytuację i poradzić sobie z nową rzeczywistością.
  5. W jaki sposób do tej pory rodzice komunikowali się z dzieckiem, czy było częścią rodziny. Czy otwarte rozmowy o rodzinie i tłumaczenie różnych wydarzeń było czymś naturalnym czy przemilczanym.
  6. Czy dziecko zostaje oderwane od  społeczności, z która jest zżyte. Trzeba wziąć pod uwagę, czy ta społeczność nie miała destrukcyjnego wpływu na dziecko i jego zmiana pozwoli na prawidłowy jego rozwój. Musi ono zrozumieć dlaczego nastąpiło odłączenie od reszty społeczności. Jeśli społeczność była wspierająca i życzliwa warto zachować ciągłość kontaktu.
  7. W jaki sposób zmienia się schemat życia dziecka, plan dnia, rodzinne wydarzenia, codzienność. Dziecko uczy się nowych rzeczy inaczej niż osoba dorosła. Nowości i zmiany muszą być wprowadzane czytelnie i zrozumiale. Dziecko nie odnosi tak jak dorosły nowych sytuacji do wcześniejszych doświadczeń żeby odnaleźć rozwiązanie. Mały człowiek dopiero uczy się tworzyć rozwiązania.
  8. W jaki sposób zmienia się sytuacja materialna dziecka, jego potrzeby lokalowe i socjalne. Jeśli warunku ulegają pogorszeniu, dobrze jest wyjaśnić dziecku nową rzeczywistość, do której będzie musiało się zaadoptować i znaleźć pozytywne elementy.

Potrzeby dziecka to rozumienia sytuacji, uzyskania nad nią kontroli,

realizacja ważnych dla siebie zadań pomimo napięcia emocjonalnego.

Jednocześnie silnie naruszone i uszkodzone zostaje u dziecka poczucie bezpieczeństwa, więzi, autonomii i kontroli. Utraciło ono poczucie wpływu na zdarzenia, które się wokół niego dzieją – utraciło ono nadzieję na zmianę dobrą dla siebie.

Jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka

 

Odpowiedzialność

Oddalanie się czy rozwód to trudny czas dla rodziców. Rzadko zdarza się takie porozumienie, że oprócz wyprowadzenia się jednego z rodziców relacja pozostaje ciepła i życzliwa. Jednak jedyną osobą, która nie ma żadnego wpływu na to co się dzieje i w jaki sposób jest dziecko i tylko ono. Dwie dorosłe osoby zawsze mogą zadecydować co się bezie działo z nimi i w jaki sposób to wszystko wpłynie na dziecko. Nawet w sytuacji, kiedy jedna ze stron okazuje maksymalnie destrukcyjne zachowania druga ze stron może zadbać o emocje dziecka w stopniu w jakim jest to możliwe. Jeśli nie jest to możliwe w tym konkretnym okresie to po jakimś czasie. Pamiętaj o tym jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka.

 

Zadbaj o to, żeby Twoje dziecko miało lepsze dzieciństwo niż Ty, nawet jeśli uważasz, że twoje było całkiem ok. Zawsze jest coś co można zrobić lepiej w kwestii emocji dla swojego dziecka.

 

Jak wpływa oddalanie się rodziców lub rozwód na rozwój dziecka? część druga…

 

 

Viola Miła Jakubowska
Certyfikowany coach kryzysowy, Certyfikowany coach kryzysowy w biznesie, trener rozwoju i Scrum Master. Specjalizuje się w pracy z sytuacjami kryzysowymi i problemowymi, z osobami indywidualnymi i biznesem. Wprowadza praktykę sprytnego zarządzania. Uważa, że warto inwestować w nową wiedzę i narzędzia zamiast trwać w stagnacji lub zataczać błędne koło. Aktywne działanie pozwala na większą swobodę, harmonię i rozwój. Członek Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego.
http://violajakubowska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *