luteina - sposób na dobry wzrok
Lifestyle

Luteina – sposób na dobry wzrok

Luteina – sposób na dobry wzrok

Zielone warzywa liściaste m.in. takie jak szpinak czy jarmuż są faworytem wybieranym w szczególności przez osoby dbające o swój stan zdrowia. Jak się okazuje ich zjadanie może również wpływać na lepsze zachowanie funkcji poznawczych a to za sprawą magicznego składnika jakim jest luteina.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois udowodniło pozytywny związek spożywania produktów bogatych w luteinę – szpinak, jarmuż, awokado czy jaja, na połączenia nerwowe a więc również na wzrok.

Analiza obejmowała 60 osób w wieku od 25 do 45 lat. Uczestnicy, którzy charakteryzowali się wysokim spożyciem warzyw liściastych, wykazywali odpowiedź neuronów, na podobnym poziomie, co młodsza grupa, nie zaś jak ich rówieśnicy.

Lepsza pamięć, koncentracja i młodość

Dzięki powyższej obserwacji, mamy kolejny, jakże ważny, powód by zajadać się potrawami bogatymi w szpinak czy jarmuż. Zawierają one oprócz dużej ilości witamin tj., wit. C, wit. K, wit. E, błonnika także związki o działaniu przeciwnowotworowym i opóźniającym proces starzenia, a także poprawiające pamięć i koncentrację.

Podczas procesu starzenia się, ludzie często doświadczają spadku aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Jednak proces ten rozpoczyna się o wiele wcześniej niż nam się wydaje. Niezwykle ważne staje się uświadomienie społeczeństwu jak wiele można osiągnąć wprowadzając do swojej diety produkty, których spożywanie pozwala na zachowanie zdrowia.

Nic więc dziwnego, iż już od starożytności wybitne osobistości interesowały się jak żywność wpływa na zdrowie. Od lat staramy się poznać właściwości różnorodnych związków występujących w określonych produktach, by zapewnić sobie życie w świetnej formie. Dlatego też duże znaczenie ma spożywanie danej żywności w odpowiednim momencie, kiedy wybrana substancja może przynieść najwięcej korzyści, jak w tym przypadku luteina.

Luteina na dobre widzenie

Luteina jest składnikiem odżywczym, którego organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować i musi zostać dostarczona wraz z dietą. Gromadzi się ona w tkankach mózgu, ale również oku.

Z doświadczenia przeprowadzonego przez Khan i współpracowników wynika, iż luteina może pełnić ochronną rolę w procesie starzenia się, gdzie wzrasta ryzyko wystąpienia demencji starczej.  U osób charakteryzujących się większym poziomem luteiny, lepiej angażowane były połączenia nerwowe, odpowiadające za funkcje poznawcze.

Owo badanie skupiło się na uwadze uczestników. Natomiast kolejnym krokiem analizy ma być również ocena wpływu luteiny na naukę i pamięć.

Nie mniej jednak nie czekając na kolejne publikacje, śmiało należy korzystać z dobrodziejstw natury. Bomba witaminowo-mineralna występująca w zielonych warzywach liściastych z pewnością, zapewni nam siłę i witalność. A na rozgrzewkę kulinarnej przygody z jarmużem czy szpinakiem przedstawiamy przepis na „Zielony Koktajl”:

Zielony koktajl z luteiną

1 porcja:

  • szklanka mleka krowiego lub napoju roślinnego (ryżowe, sojowe, migdałowe itp.)
  • 2 łyżki stołowe płatków jęczmiennych
  • garść szpinaku
  • 1 kiwi
  • Do smaku sok z cytryny

Wykonanie:

Płatki zalać wrzątkiem. Umyty szpinak, obrane kiwi, połączyć z płatkami. Dodać mleko, sok z cytryny i ok. 150ml wody. Całość zblendować na gładką konsystencję. Można dodać więcej wody wedle uznania.

Witold Lew Starowicz
Witold Lew Starowicz - absolwent Rehabilitacji Ruchowej AWF Warszawa, SGH Warszawa, Wydział Zarządzania. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w branży zdrowie&dieta&fitness. Twórca i właściciel Lionfitness.pl, interaktywnej platformy dietetyczno-treningowej o ogólnopolskim zasięgu, współwłaściciel marki Akademia Zdrowego Przedszkolaka.
http://www.lionfitness.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *