Uber wprowadza przejazdy gotówkowe
Aktualności

Uber wprowadza przejazdy gotówkowe

Uber przeprowadził badanie pilotażowe w Warszawie, z którego wynika, że zarówno kierowcy, jak i pasażerowie są zainteresowani przejazdami gotówkowymi za pomocą tej aplikacji. Już od 22 lutego wszyscy kierowcy będą otrzymywać również zlecenia gotówkowe,

ale czy będą w stanie je odebrać?

Wybór należy do pasażera

Za dwa tygodnie każdy użytkownik aplikacji będzie mógł wybrać preferowaną metodę płatności za przejazd. Do tej pory wydawało się, że Uber wyróżnia się właśnie tym, że przejazdy można opłacać w aplikacji, niespecjalnie martwiąc się o posiadanie gotówki w portfelu.

Wprowadzając przejazdy gotówkowe, firma podkreśla, że jest to podyktowane chęcią zwiększenia liczby użytkowników aplikacji i maksymalizacji przychodów kierowców. Pilotaż płatności gotówkowych w Warszawie wykazał znaczący wzrost przychodzących zleceń.

Uber wprowadza przejazdy gotówkowe- formalności

Sprawa jest dość prosta dla pasażera – wybiera on dogodną formę płatności i realizuje przejazd jak zwykle. Z kolei na kierowcę zaproponowana zmiana nakłada obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Zakup takiej kasy to koszt ok. 1000 zł, trzeba ją także zarejestrować i nauczyć się obsługiwać, co może nie jest dużym problemem, ale jednak wymaga pewnego zaangażowania. Kierowca będzie zobowiązany wozić kasę fiskalną w aucie i wystawiać paragon po każdym gotówkowym przejeździe.

Nieprzygotowany kierowca może odrzucic realizację kursu gotówkowego – jeszcze przed zaakceptowaniem zlecenia kierowca zostanie poinformowany, że przejazd jest za gotówkę.

Uber niczego nie narzuca…

Od lutego zeszłego roku kierowcy Ubera muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą lub pracować u jednego z tzw. Partnerów. Uber pełni tu rolę jedynie pośrednika pomiędzy kierowcą a pasażerem.

Już w zeszłym roku Ministerstwo Finansów zapowiadało konieczność zakupu kas fiskalnych przez kierowców, choć nie wydało w tej sprawie oficjalnej decyzji. Każda działalność związana z samochodowym transportem pasażerskim wymaga kasy fiskalnej. Interpretacja Urzędów Skarbowych wskazuje, że przejazdy kierowców Ubera będą traktowane jako zwykłe przewozy taksówkarskie, a Inspekcja Transportu Drogowego potwierdza, że kierowca korzystający z aplikacji Uber będzie traktowany jak pracownik innych korporacji taksówkowych.

Do tej pory decyzja dotycząca posiadania kasy fiskalnej leżała po stronie kierowcy… i teoretycznie tak pozostaje. Jednak w praktyce kierowcy nieposiadający kasy fiskalnej będą otrzymywać mniej zleceń.

Wprowadzone rozwiązanie jest bardzo sprytnym zagraniem ze strony Ubera, a kierowcy muszą sami zdecydować czy taka inwestycja im się opłaci.

Pisaliśmy także: Koniec Ubera w Polsce? Nowe prawne regulacje czy dotkną innych przedsiębiorców?

One thought on “Uber wprowadza przejazdy gotówkowe”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *