Zaiks i organizacja eventów
Inspiracje Lifestyle

Zaiks i organizacja eventów

Zaiks i organizacja eventów

Zaiks i organizacja eventów. Podczas z organizacji eventu spotkamy się zapewne z korzystaniem z utworów na kilku polach eksploatacji, wykorzystania. Oznacza to w mówiąc  wielkim skrócie, techniczne sposoby prezentowania utworów publiczności. Zapewne będzie to publiczne odtwarzanie utworów z nośnika (np. z płyty CD lub gramofonowej lub z dysku komputera), które albo stanowi istotny element imprezy, co ma miejsce choćby w przypadku imprez tanecznych, albo jest tłem całego wydarzenia. Szczególnym przypadkiem tej eksploatacji będzie publiczne odtwarzanie lub wyświetlanie utworów audiowizualnych. Kolejnym przypadkiem będzie publiczne wykonanie utworów, gdzie artyści-wykonawcy występują i grają utwory na żywo.

 

Zaiks i organizacja eventów

Trzecim polem eksploatacji będzie nagranie/utrwalenie imprezy na taśmie filmowej lub nośniku cyfrowym a następnie zwielokrotnienie tego nagrania, także z synchronizacją ścieżki dźwiękowej. Ostatnimi zarazem najnowszym polem eksploatacji jest udostępnienie utrwalonego materiału w Internecie.

Każdy, opisany powyżej przypadek korzystania z utworów wiąże się z obowiązkiem uzyskania licencji od podmiotu, któremu przysługują do niego autorskie prawa majątkowe oraz zapłaty stosownego wynagrodzenia.

Zaiks i organizacja eventów

Wynika to z art. 17 ustawy z 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworów na niektórych ze wskazanych wyżej polach eksploatacji dotyczy także artystów wykonawców i producentów utworów. Zasada ta ma zastosowanie do każdego dostępnego publicznie utworu, każdy z nich bowiem ma swego twórcę,

wykonawcę, a często także producenta. Bez dopełnienia formalności związanych z korzystaniem z utworu nie jest to więc dopuszczalne prezentowanie, granie u upublicznianie utworów muzycznych na firmowych imprezach eventowych..

Oczywiście, dopełnienie formalności może wiązać się, bądź z zawarciem odpowiedniej umowy z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania bądź też, w przypadku utworów nie pozostających w zarządzie tych organizacji, z odpowiednim uprawnionym podmiotem.

Organizując więc  imprezę firmową, musimy pamiętać o przestrzeganiu prawa autorskiego i wiążących się z nim opłat.  Opłaty te i ich wysokość zależne są od rodzaju imprezy, miejsca a przede wszystkim od ilości uczestników.

Zaiks i organizacja eventów
Zaiks i organizacja eventów

Sprzedaż muzyki na Świecie rok 2016

One thought on “Zaiks i organizacja eventów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *