sekretarka
Aktualności Lifestyle

Sekretarka – wymarzony zawód dla dziecka? Dlaczego nie?

Dziś obchodzimy dzień sekretarki i asystentki. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w Polsce w 2010 r., natomiast w USA jest to jedno z największych świąt zawodowych obchodzone już od 1952 roku! To nieformalne święto ma na celu promowanie pracy sekretarza i sekretarki, asystenta i asystentki oraz ogólnie, pracowników administracyjnych czy biurowych.

Sekretarka – stereotypy

Sekretarka jest zawodem niedocenianym i sfeminizowanym. Kojarzy się z parzeniem kawy i łączeniem telefonów, a przecież sekretarka pełni bardzo ważną rolę w firmie. Sekretarka jest cichym reprezentantem Prezesa, która niejednokrotnie wie o nim więcej (przynajmniej zawodowo) niż żona. A skoro już jesteśmy przy temacie żon, mężów i ich sekretarek niejeden mezalians na wysokim stołku zaszedł.

Eleanor Rooosevent miała sekretarkę, Lucy Mercer, która stała się także kochanką jej męża. Miłosna relacja tych dwojga trwała dłużej niż obowiązki zawodowe, bo ponad 30 lat! Z kolei sekretarka Franklina Delano Roosevelta, Marguerite „Missy” LeHand, zaczynała od porządkowania korespondencji prezydenta, a zżyła się z nim tak bardzo, że Roosevelt przepisał jej w testamencie połowę swoich nieruchomości (miała podzielić się z Eleanor!).

Filmowe sekretarki również często budują wizerunek kobiet przede wszystkim pięknych i seksownych. A przecież praca na tym stanowisku jest niezwykle wymagająca!

Wymarzony zawód – sekretarka?

Negatywne społeczne postrzeganie zawodu sekretarki daje też wyraz w badaniu opinii publicznej dotyczącej preferowanego zawodu dla swoich dzieci. Opracowanie CBOS „Kobiety na rynku pracy województwa mazowieckiego” podaje, że tylko 0,5% respondentek chciałoby aby ich córka wykonywała ten zawód. Niżej w hierarchii jest tylko sprzedawca, mechanik, polityk i zawody mundurowe. Nikt nie wskazał zawodu sekretarza jako wymarzonego zajęcia dla syna.

Portal wynagrodzenia.pl podaje, że sekretarki zarabiają średnio 2648 zł brutto miesięcznie. Jednak zarobki asystentki zarządu mogą sięgać nawet do 8 tys. miesięcznie!

Wymagania

Od sekretarek wymaga się nie tylko atrakcyjnego wyglądu, który ma być wizytówką firmy, ale też wysokiej kultury osobistej, dyskrecji, znajomości języków obcych, świetnej organizacji pracy i odporności na stres. Zakres obowiązków i wymagania dotyczące specjalistycznej wiedzy są ściśle powiązane z aktywnością menadżera. Podkreśla się, że w tym zawodzie znacznie bardziej liczą się miękkie umiejętności, co być może dyskredytuje kompetencje sekretarki w oczach opinii publicznej, trudno powiedzieć..?

Lepka podłoga

Pojęcie szklanego sufitu prawdopodobnie jest Ci znane, a „lepka podłoga”? Odnosi się ono do stanowsik, które nie dają praktycznie żadnej możliwości awansu. Osoby pracujące na niższych stanowiskach są niemalże do nich przylepione, oprócz sekretarek zalicza się też tu urzędniczki czy kosmetyczki.

Opracowanie CBOS (zobacz wyżej) podaje również, że w odczuciu respondentek na stanowisku sekretarki kobiety sprawują się znacznie lepiej (64,9% wskazało kobiety, tylko 0,7% respondentek wskazało mężczyzn).

Sekretarz?

Jak bardzo sfeminizowany jest to zawód świadczą również problemy ze znalezieniem męskiego odpowiednika słowa sekretarka. Sekretarz kojarzy się z czasami PRLu lub pracami związanymi z działalnością jakiejś instytucji.

Czy parzenie kawy sprawia kobietom mniej przykrości?

Nie. I nie o parzenie kawy chodzi w zawodzie sekretarki. Dziś jest dzień, w którym sekretarki i sekretarze oraz organizacje działające na ich rzecz mogą powalczyć o zmianę negatywnego wizerunku zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *