Aktualności Lifestyle

5 zmian, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się… pracą

Poniedziałek jest często uważany za najmniej lubiany dzień tygodnia. W ten najbliższy, 9 lipca, czyli w Dzień chodzenia do pracy inną drogą, możemy obalić takie przekonanie. To dobra okazja, by nie tylko opracować nową trasę do miejsca, w którym spędzamy codziennie połowę dnia, ale także wprowadzić kilka zmian, które znacząco poprawią komfort pracy.

Choć Polacy są często postrzegani jako naród przyzwyczajony do narzekania, okazuje się, że zadowolenie z pracy osiąga nad Wisłą stosunkowo wysoki poziom. Jak wynika z raportu ADP „The Workforce View in Europe 2017”, ponad ¾ Polaków z optymizmem myśli o kolejnych 5 latach w obecnym miejscu pracy. Jednocześnie niemal połowa respondentów przyznaje, że co najmniej raz w tygodniu jest narażona na stres, co może w znaczący sposób obniżać poziom satysfakcji. Warto zatem zastanowić się, jak w prosty sposób odczarować swój dzień – pretekstem może być święto chodzenia do pracy inną drogą, które wywodzi się z Kalendarza Świąt Nietypowych. Przedstawiamy pięć sposobów, które zmienią nasze nawyki i z pewnością zwiększą efektywność.

1. Zamień samochód na rower

Odległość miejsca zamieszkania od pracy to dla Polaków najważniejszy pozapłacowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia – taką odpowiedź wskazuje niemal połowa respondentów badania Nationale-Nederlanden. Jeśli przyjmiemy, że za deklaracjami idą także czyny, znaczna część pracowników może z powodzeniem dostać się do miejsca pracy nie tylko samochodem, ale także pieszo albo rowerem. A 9 lipca – koniecznie inną drogą niż zwykle.

Wybór alternatywnego środka transportu ma niewątpliwie istotne zalety. Zgodnie z zaleceniami WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe powinny przeznaczać na aktywność fizyczną co najmniej 150 minut tygodniowo, czyli około 20 minut dziennie. Wysiłek nie tylko przysłuży się utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ale również spowoduje wydzielanie endorfin – hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie. Aktywność ruchowa tuż przed pracą może zatem poprawić nam humor na cały dzień.

2. Zastąp fast foody owocami

Dla dobrego samopoczucia ważna jest także odpowiednia dieta. Tymczasem z badania firmy Human Power wynika, że niemal 40 proc. zatrudnionych codziennie spożywa słodycze i pije słodzone napoje. Niewiele mniej osób decyduje się w ciągu tygodnia na fast foody. Zarazem zaledwie 9 proc. badanych w raporcie „Dojrzałość finansowa Polaków” z przekonaniem twierdzi, że zdrowe odżywianie to przejaw dojrzałości.

Taki sposób myślenia może zostać boleśnie zweryfikowany, kiedy będziemy musieli zmierzyć się z cukrzycą czy chorobami układu krążenia. Można temu zapobiec, stosując odpowiednią dietę. Jeśli brakuje nam czasu na przygotowanie zdrowych i pożywnych posiłków w domu, ratunkiem może okazać się tzw. dieta pudełkowa – czyli dania dostarczane przez wyspecjalizowaną firmę. Choć niektórych odstrasza koszt takiego rozwiązania, inwestycja jest warta przemyślenia – właściwa dieta może przysłużyć się do poprawy samopoczucia, a co za tym idzie także naszej produktywności.

3. Nadaj swojemu biurku więcej barw

Jednym z najprostszych sposobów, by poprawić komfort pracy, jest także zadbanie o wygląd swojego najbliższego otoczenia. Mimo że ściany biur mają najczęściej neutralny biały odcień, pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z oddziaływania kolorystyki wnętrz na samopoczucie zatrudnionych. Jasne brązy i beże wpływają na pracowników uspokajająco, podobnie jak kolor niebieski. Z kolei stonowana żółć pozwala na lepszą koncentrację. Eksperci od wystroju wnętrz odradzają natomiast duże natężenie intensywnych kolorów, które mogą powodować uczucie niepokoju.

Choć pojedynczy pracownik nie ma zwykle wpływu na kolor ścian i mebli, z powodzeniem możemy zadbać o drobne akcenty, które sprawią, że z przyjemnością będziemy siadać za biurkiem. Szczególnie dobrym pomysłem może być niewielka roślina doniczkowa albo inny zielony akcent – ta barwa pozwala odprężyć wzrok po pracy przy komputerze. Nastrój może poprawić także ramka ze zdjęciem z urlopu albo kubek z zabawnym mottem.

4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Dobre samopoczucie zależy jednak nie tylko od drobnych codziennych przyjemności. Dla wielu osób istotną rolę odgrywa poczucie bezpieczeństwa i posiadanie odpowiedniej poduszki finansowej. W tej kwestii Polacy jednak wciąż mają wiele do zrobienia. Jak pokazuje raport „Dojrzałość finansowa Polaków” zaledwie 43 proc. zatrudnionych odkłada regularnie pieniądze z myślą o emeryturze.

Podobny odsetek przyznaje, że korzysta z grupowego ubezpieczenia na życie. Tego typu produkt to gwarancja finansowego wsparcia w razie nieszczęśliwego wypadku, ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu czy operacji. Zależnie od wybranego wariantu, ochrona może obejmować także pomoc w uzyskaniu dostępu do badań i diagnozy specjalisty. Choć ubezpieczenia grupowe nie są oferowane w każdym miejscu pracy, wiele zależy od inicjatywy samych zatrudnionych – tego typu umowa może być zawiązana nawet w przypadku małych firm, zatrudniających choćby dwie osoby, a udział pracodawcy w składce jest dobrowolny.

5. Wprowadź nowe tradycje

Pozytywny wpływ na samopoczucie wszystkich pracowników może mieć również wspólne obchodzenie ważnych dat. W przypadku urodzin czy imienin temat świętowania okazuje się jednak drażliwy. Nie wszyscy lubią publiczne składanie życzeń, a kwestia zakupu prezentu dla jubilata wywołuje czasami kontrowersje. Sami obdarowani także często skarżą się, że nie wiedzą, jak zachować się w tym dniu.

Jeśli w miejscu pracy nie ma ugruntowanej tradycji obchodzenia urodzin, warto zatem pomyśleć o innych okazjach do wspólnej integracji. Może to być na przykład rocznica powstania firmy albo jedna z popularnych dat, takich jak np. pierwszy dzień wiosny czy święto narodowe państwa, z którego wywodzi się przedsiębiorstwo. Dobrym pretekstem może być także trwający mundial – wspólne oglądanie meczów lub konkurs obstawiania wyników. Należy przy tym zadbać, by zespołowe „obchody” nie przeszkadzały w wypełnianiu codziennych obowiązków przez wszystkich pracowników.

Takiego problemu nie będzie jednak, jeśli 9 lipca zdecydujemy się świętować Dzień chodzenia do pracy inną drogą – chyba że nowa trasa okaże się tak malownicza, że nie powstrzymamy się przed dłuższym postojem w drodze do biura. Wtedy pozostaje nam wytłumaczyć szefowi, że spóźnienie wynika jedynie z troski o większą produktywność i podpowiedzieć mu kilka sprawdzonych sposobów na lepsze samopoczucie w pracy.

Dagmara Rode
Clear Communication Group
ul. Kazimierzowska 85 lok.30
02-518 Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *