Rodzaje kryzysów - 3 minuty do lepszego zarządzania kryzysem
Inspiracje Kryzys... Porady Rozwój

Rodzaje kryzysów – 3 minuty do lepszego zarządzania kryzysem

Pisząc cykl artykułów o zarządzaniu kryzysem czuję, że jest to dobry moment, żeby zacząć kategoryzować rodzaje kryzysów dla większej klarowności poruszanego tematu: Rodzaje kryzysów – 3 minuty do lepszego zarządzania kryzysem. W poprzednich wpisach można było przeczytać o tym jaka jest definicja kryzysu i zarządzania kryzysem, odpowiedzieć sobie na 5 pytań dotyczących przełomu życia, zrozumieć kryzysy u dzieci i niemowląt i pomóc sobie w ten sposób lepiej radzić z tą sytuacją. Życie przedsiębiorcy to kooperacja dwóch światów, życia prywatnego i zawodowego/firmowego, przy czym pierwszy mocno wpływa na drugi i odwrotnie. Warto mieć tego świadomość i odpowiednio zarządzać kryzysami. Na końcu wpisu jest ważne ćwiczenie. Proszę, żebyś je zrobił/zrobiła z dużą uważnością.

Wszystko możesz przeczytać tutaj: Zarządzanie kryzysem – wstęp. Kolejne artykuły możesz wyszukiwać w wyszukiwarce u góry strony pod hasłem „kryzys”.

Szybka definicja

Kryzys jest stanem stresu emocjonalnego, prowadzącym początkowo w różnym stopniu do dezintegracji funkcji psychicznych, zmuszając osobowość w dalszych fazach do stawienia czoła trudnej sytuacji przez mobilizację mechanizmów obronnych.

według G. Caplana

Rodzaje kryzysów:

 • kryzysy rozwojowe,
 • kryzysy sytuacyjne,
 • kryzysy egzystencjalne,
 • kryzysy środowiskowe,
 • kryzysy traumatyczne,
 • kryzysy ostre,
 • kryzysy chroniczne,
 • kryzysy religijne,
 • kryzysy gospodarcze,
 • kryzysy biznesowe/rozwojowe w firmie.

W kolejnych publikacjach znajdziesz wyjaśnienia, przykłady i sposoby reagowania na każdy z nich. Zachęcam do śledzenia w każdy kolejny piątek moich artykułów na portalu Przedsiębiorca to styl życia.

Żeby dobrze zarządzać kryzysami w swoim życiu, konieczna jest świadomość tego, że:

 • istnieją, są częścią życia i biznesu,
 • są różne rodzaje,
 • można na nie odpowiednio zareagować, w sposób dobry dla siebie i otoczenia.

Rodzaje kryzysów – 3 minuty do lepszego zarządzania

Ćwiczenie dla Ciebie!

Dzisiaj zadaj sobie bardzo ważne pytanie, które pomoże Ci powoli uporządkować swoje myślenie o kryzysach i o zarządzaniu kryzysem.

Być może do tej pory nie zauważałeś ich świadomie. Być może nie wiedziałeś, że możesz lub jak możesz reagować.

Weź kartkę i długopis, zapewnij sobie 10 minut spokoju i ciszy.

Miej ten czas tylko dla siebie. To bardzo ważne, żeby się skupić.

Jesteś gotowy/gotowa?

Pytanie dla Ciebie:

Które kryzysy dotykają Ciebie najczęściej, które pojawiły się raz lub dwa?

Przypomnij sobie swoje życie od maleńkości do dzisiaj i krok po kroku zacznij wypisywać to, co zauważasz i spróbuj je nazwać. Jeśli nie masz pewności czy to był kryzys lub jak się nazywa, zachęcam Ciebie do śledzenia artykułów. Tymczasem na swojej kartce zapisz swoje spostrzeżenia i pytania. Za jakiś czas wrócisz do swojego ćwiczenia, żeby sprawdzić jak pogłębiłeś swoją świadomość i wiedzę na temat kryzysów i zarządzania kryzysem.

Schowaj kartkę w bezpiecznym miejscu!

Właśnie zrobiłeś/zrobiłaś coś bardzo ważnego dla siebie.

Viola Miła Jakubowska
Certyfikowany coach kryzysowy, Certyfikowany coach kryzysowy w biznesie, trener rozwoju i Scrum Master. Specjalizuje się w pracy z sytuacjami kryzysowymi i problemowymi, z osobami indywidualnymi i biznesem. Wprowadza praktykę sprytnego zarządzania. Uważa, że warto inwestować w nową wiedzę i narzędzia zamiast trwać w stagnacji lub zataczać błędne koło. Aktywne działanie pozwala na większą swobodę, harmonię i rozwój. Członek Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego.
http://violajakubowska.pl/

2 thoughts on “Rodzaje kryzysów – 3 minuty do lepszego zarządzania kryzysem”

 1. Pingback: Rodzaje kryzysów - 3 minuty do lepszego zarządzania kryzysem - Prosta droga rozwoju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *