document
Finansowanie Porady

Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu

Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu

Przed takim pytaniem często stają początkujący przedsiębiorcy lub tak zwane start-upy –  na co zwrócić uwagę w umowie leasingu? Doświadczeni menadżerowie zazwyczaj odpowiadają – na koszt całkowity. I jest to oczywiście prawda … ale nie cała.

Koszt całkowity jest ważnym, mierzalnym wyznacznikiem, ale za nim do niego dojdziemy powinniśmy sprecyzować w jaki sposób będziemy korzystać z maszyny lub samochodu. Leasing bowiem daje nam wachlarz możliwości w użytkowaniu, ale nakłada też ograniczenia, które finalnie mogą okazać się dla nas bardzo drogie lub uciążliwe. Jednym z takich obostrzeń jest obowiązek wykupu. Część z nas – leasingobiorców po leasingu planuje wykupić sprzęt, aby dalej go użytkować w firmie. Inni natomiast chcą mieć możliwość zwrotu sprzętu do leasingodawcy po zakończonym kontrakcie.  Może to wynikać z rodzaju sprzętu, intensywności jego użytkowania, cykliczną wymianą czy po prostu wygodą.  Kolejnym niuansem przy zawieraniu umowy leasingu jest elastyczność instytucji finansującej w kwestii ubezpieczenia sprzętu. Jeden leasing da nam w tym wolną rękę – inny za wszelką cenę będzie chciał żebyśmy ubezpieczyli przedmiot leasingu u nich.

 

Koszty dodatkowe

Koszty dodatkowe o których przedstawiciele leasingodawców mówią tylko zapytani, bardzo często nie są brane pod uwagę na etapie zawierania umowy. Mogą mieć one znaczący wpływ na to ile faktycznie zapłacimy za obsługę umowy leasingu. Głównymi z nich są takie opłaty jak opłata za ubezpieczenie sprzętu, rejestracja pojazdu czy wskazanie sprawcy wykroczenia drogowego – w przypadku leasingu samochodów. Pozostałymi, ale równie ważnymi są opłaty za monity, za wszelkie zmiany dotyczące umowy leasingu ( nawet adresu korespondencyjnego leasingobiorcy!), cesje, czy wyceny sprzętu przed zakupem. Różnice w tych opłatach mogą sięgać nawet kilkuset złotych, a zsumowane sięgać nawet kilku procent wartości kupowanego sprzętu.  Wszystkie wspomniane dodatkowe opłaty nie są brane pod uwagę w koszcie całkowitym leasingu który mamy wyszczególniony w ofercie leasingowej.

Jak ostatecznie dokonać najlepszego wyboru?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jak chcemy korzystać z naszego nowego przedmiotu leasingu.  Następnie skonsultować cały plan z zaufanym specjalistą od leasingów. Z kimś, kto weźmie pod uwagę sposób użytkowania sprzętu i plany rozwoju firmy do przygotowania mądrego sposobu sfinansowania zakupu. Tylko takie podejście zagwarantuje nam, że to leasing będzie dopasowany do firmy, a nie firma będzie musiała naginać się do zasad leasingu, z którego skorzystała.

Michał Korzeniowski
Michał Korzeniowski - pasjonat motoryzacji. Od początku swojej kariery związany z branżą finansową - spec od leasingów i flot samochodowych. Właściciel firmy consultingowej K&K Business Solutions Sp. zoo wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu środków na pojazdy i maszyny dla firm oraz świadczącej usługi zarządzania flotami pojazdów. Lubi poznawać nowych ludzi, podróżować i poznawać inne kultury przez ich kuchnię. Fan snowboardu i żeglarstwa.
http://www.e-KandK.pl

2 thoughts on “Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *