Podział na grupy osobowości
Porady

Jakim jestem człowiekiem? Podział na grupy osobowości pracowników

Jakim jestem człowiekiem? Podział na grupy osobowości

Niekiedy pracodawcy mają problem z doborem pracowników, na rozmowie o pracę osoba wydaje nam się być idealna na dane stanowisko, ale po miesiącu współpracy czar pryska. Jak tego uniknąć? Zapraszam do lektury artykułu – Podział na grupy osobowości.

Duże i małe przedsiębiorstwa zatrudniają pracowników. Każdy pracownik jest inny, ale jesteśmy w stanie podzielić ludzi na parę grup. My sami, jako przedsiębiorcy, również do którejś grupy należymy. W końcu też jesteśmy pracownikami, ale dla samych siebie.

Różnorodność charakterów i kompetencji to często klucz do sukcesu firmy. Przy rekrutacji pracowników brane są pod uwagę kwestie takie jak wykształcenie, doświadczenie czy dyspozycyjność. Warto jednak zwrócić uwagę na tzw. kompetencje miękkie, czyli predyspozycje społeczne i cechy charakteru kandydata.

No właśnie. Ważne jest to jakimi jesteśmy ludźmi, jeżeli chodzi o pracę na projektach.

Podział na grupy osobowości:

Podział na grupy osobowościKreatywni

Mistrzowie kreatywności mają sto pomysłów na minutę. Uwielbiają myśleć niestandardowo i innowacyjnie. Choć często skaczą z jednego projektu na drugi i szybko się nudzą, są wizjonerami i znajdują rozwiązanie dla każdego problemu

Inicjator

Inicjator jest wartościowym pracownikiem ze względu na swoją ogromną chęć do pracy. Zazwyczaj robi dużo więcej niż się od niego oczekuje. Nie tylko wykonuje powierzone mu zadania, ale także tworzy własne projekty i proponuje nowe rozwiązania. Inicjatorzy są pewni siebie i nie boją się zrobić pierwszego kroku.

Celownik

Pracownik, który jest mocno zmotywowany do osiągania celów, działa z korzyścią dla całej firmy, ponieważ poświęca mnóstwo energii na zrealizowanie wyznaczonych zadań. Stawia sobie coraz to nowe wyzwania i ciężko pracuje, aby im sprostać

Pracuś

Jest to pracownik, który uwielbia dostawać zlecenia do wykonania, z jasno postawionymi zasadami i celami. Wykona swoją pracę należycie i sumiennie.

Kierownik

Niech nazwa was nie zmyli. Jest to osoba, która potrafi dopiąć wszystko na ostatni guzik, zakończyć projekt. Nie jest jego częścią, nie tworzyła jakiegoś filaru, a poświęcała cały swój czas na zrozumienie, jak go dokończyć

Podział na grupy osobowości – Przykład

Szef firmy jest przedstawicielem Kreatorem, zazwyczaj tak właśnie jest.

Podczas rozmowy o prace Kreatorowi najlepiej będzie rozmawiało się z…. Kreatorem! Zrobi na nim niesamowite wrażenie, może powie o tym samym pomyśle, który ma na myśli. Jest to strzał w kolano przy małym przedsiębiorstwie. Osoby z milionami pomysłów powinny przekazywać je osobom z „działu” Kierownik i Pracuś. Pomysłów na projekty będzie w takim przedsiębiorstwie co nie miara, ale wszystkie będą tylko rozpoczęte.

Dlatego warto zastanowić się, jakiej osoby brakuje nam w przedsiębiorstwie, nie kierując się emocjami poznania nowej osoby, która jest podobna do nas. Jeżeli nie potrafimy zdefiniować tego sami, porozmawiajmy z zespołem.

Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu, dobieranie pracowników stanie się choć trochę prostsze.

Jak zatrudnić dobrego pracownika – Predyspozycje miękkie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *