Fundusz Obrotu Bezgotówkowego
Finansowanie

Fundusz Obrotu Bezgotówkowego Płatności bezgotówkowe

Fundusz Obrotu Bezgotówkowego Płatności bezgotówkowe

Robiąc weekendowe zakupy w mniejszych przedsiębiorstwach często natykamy się na brak możliwości zapłaty kartą płatniczą. Może w naszym przedsiębiorstwie można uregulować rachunek tylko gotówkowo? Jak przekonać się do transakcji kartą płatniczą? Co ma do tego Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego? Zapraszam do lektury artykułu – Fundusz Obrotu Bezgotówkowego.

Wyżej wymieniona fundacja przeprowadziła na początku 2017 r. badanie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które dotyczyło powodów przyjmowania płatności tylko gotówkowo. Na liście znalazły się takie powody jak: strach przed takimi płatnościami ze względu na dane osobowe, brak wiedzy oraz względy czysto kosztowe (drogi terminal, koszty transakcji). I tą ostatnią przyczynę wymieniła ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw.

Fundusz Obrotu Bezgotówkowego dla małych i średnich przedsiębiorstw

Specjalnie dla tych przedsiębiorstw zapadła decyzja o utworzeniu Funduszu Obrotu Bezgotówkowego. O co w tym chodzi? Fundacja pomoże detalistom dotychczas nieużywającym terminali wejść w te płatności, pokrywając przez pierwsze 12 miesięcy wszystkie koszty związane z obsługą. Planowane jest zasilenie Funduszu kwotą 600 mln PLN w ciągu najbliższych trzech lat.

Samo pokrycie przez 12 miesięcy kosztów akceptacji płatności bezgotówkowych może być za mało, aby przekonać detalistów do urządzeń płatniczych. Sam terminal jest większym wydatkiem, który raczej z tego funduszu nie będzie pokrywany. Trzeba też pamiętać, że przedsiębiorstwa mają już swoją grupę klientów, którzy są przyzwyczajeni do obowiązującego w danym przedsiębiorstwie obrotu gotówkowego i dodanie możliwości płatności kartą może nie wnieść większego znaczenia. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa są często terminalom przeciwne.

Detaliści obawiają się nowoczesnych płatności, nie widzą zainteresowania ze strony konsumentów, nie chcą czekać na płatność od agenta rozliczeniowego – wolą mieć środki od razu, a to gwarantuje wyłącznie gotówka.

Fundusz Obrotu Bezgotówkowego

Czy płatności bezgotówkowe mają same zalety? Zapewne nie, ale mam nieodparte wrażenie, że korzyści wygrywają z ewentualnymi wadami. Przede wszystkim jest to ogromna wygoda i bezpieczeństwo posiadanych środków, którym nie zagraża ewentualna kradzież portfela. Również możemy dokładnie śledzić nasze fundusze na historii konta bankowego. I żaden zainteresowany klient nie zrezygnuje z zakupów, jeżeli nie ma przy sobie gotówki.

Archiwum PTSZ-Inwestowanie złoto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *