Jak bezpłatnie przeszkolić pracowników
Aktualności Porady

Jak bezpłatnie przeszkolić pracowników?

Pracownicy są sercem firmy, to kapitał, w który należy inwestować. W obecnym czasie kapitał ludzki traktowany jest jako wartość przedsiębiorstwa i nie da się ukryć, że bez zaangażowanych, oddanych pracowników firmie ciężko jest funkcjonować. Gdy jednak zapytamy właściciela małej firmy z czym wiąże się zatrudnienie, odpowie, że z kosztem. To też jest fakt.

Globalizacja, czynniki demograficzne, nowe technologie, nowe modele biznesowe, skrócenie cyklu życia organizacji i postrzeganie firmy nie jako struktury hierarchicznej, a jako zbioru talentów, to trendy ostatnich lat. Firma musi za nimi nadążać, aby nie skończyć jak Kodak czy NOKIA. Nawet przedsiębiorstwa sektora MŚP powinny mieć je na uwadze aby się rozwijać. A firma to też ludzie i będzie się rozwijać, jeśli zainwestuje w rozwój swoich pracowników.

Szkolenia są wartością dodaną dla pracownika. Mimo, że w większości statystyk przeważają opinie, że to jednak element płacowy jest najlepszym motywatorem, to jednak idzie on w parze z budowaniem zaangażowania. A podnoszenie kwalifikacji pracownika to w wielu firmach norma.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Istnieją sposoby, aby takie szkolenia dla pracowników sfinansować z innych źródeł niż kieszeń właściciela. Jednym z nich są środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Również KFS, w opisie swojej działalności wskazuje na dużą dynamikę zmian w sferze gospodarki, a kierowane dofinansowanie ma na celu podnoszenie kompetencji kadry, poprawę pozycji firmy, jak i samych pracowników.

Środki z KFS rozdysponowywane są przez Starostwa Powiatowe i terminy naborów mogą być różne w zależności od lokalizacji, decyduje o tym dany powiat. Wnioski składa się w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla siedziby firmy lub miejsca prowadzenia działalności.

Jak bezpłatnie przeszkolić pracowników

Co zrobić aby skorzystać z pomocy?

  1. Określ potrzeby szkoleniowe swoje i swoich pracowników.
  2. Sprawdź dostępność środków i terminy naborów wniosków we właściwym dla Twojego miejsca prowadzenia działalności PUP i złóż wniosek.
  3. Podpisz umowę z Urzędem Pracy.
  4. Zrealizuj zaplanowane szkolenie.
  5. Przekaż dokumentację do Urzędu aby otrzymać zwrot środków.

Warto skorzystać z tej opcji, tym bardziej, że dofinansowanie dla mikroprzedsiębiorców (zatrudniających do 9 pracowników) wynosi 100%, czyli wkład własny nie jest wymagany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *