W dzisiejszym artykule Czy jestem osobą przeżywającą kryzys? z serii zarządzanie kryzysem pada ważne pytanie: czy jesteś osobą przeżywającą kryzys? Poniżej znajdziesz 10 punktów diagnostycznych, wskazujących, że pojawił się stan kryzysu. W zależności od nasilenia symptomów i ich ilości można określić jak bardzo głęboki jest kryzys. Niestety, osoby w tym stanie często nie zauważają symptomów, często stają się one męcząca codziennością i oczekiwaniem, że „coś się zmieni”, „jakoś sobie poradzę”, „nic się nie dzieje, inni mają gorzej”.
Sprawdź czy Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu przeżywa kryzys!
Przyznanie się przed sobą lub otoczeniem do kryzysu nie jest wstydem. Najtrudniej przyznać się przed samym sobą, że dzieje się coś, z czym nie do końca lub w ogóle sobie nie radzimy. To jest pierwszy i najważniejszy krok. Drugim krokiem jest pokazanie otoczeniu, że potrzebuje się więcej wsparcia i opieki, może więcej czasu na realizację pewnych zadań czy zobowiązań. Bardzo ważne jest, żeby osoby, z którymi się dzielimy tą informacją, były nam przychylne i wiedziały w jaki sposób udzielić pomocy, a w jaki sposób się nie zachowywać, żeby nie pogłębiać kryzysu.
10 ważnych punktów
- Uczucie zakłopotania, poczucie, że nigdy wcześniej w taki sposób się nie czułam/czułem.
- Poczucie zagrożenia, zdenerwowania i przerażenia, które niekoniecznie jest spowodowane realnym zagrożeniem, choć może być.
- Stan dezorientacji, chaos, brak umiejętności swobodnego myślenia, poczucie braku rozwiązania, zablokowania.
- Desperacja, poczucie braku czasu, konieczności wymyślenia czegoś pomimo poczucia niemocy, sięganie po nieadekwatne rozwiązania.
- Rezygnacja, apatia, bierność, przeświadczenie o tym, że nie ma rozwiązania, że nic się nie zmieni, nikt nie może pomóc.
- Stan bezradności, wrażenie, że nie można lub nie umie się o siebie lub innych zatroszczyć.
- Poczucie presji na sobie, potrzeby szybkiej zmiany, pomocy.
- Wrażenie ciągłego dyskomfortu, brak umiejętności wyjścia z sytuacji, relaksu, bycie nieszczęśliwym.
- Odrętwienie, otępienie, wyłączenie emocji do stanu ich braku. Wszystko dookoła i sytuacja przestają być realne.
- Fizjologicznie czujesz zmęczenie, masz problemy ze snem, czujesz, że ciało zwolniło lub zaczęłaś/zacząłeś być nadpobudliwy,
Weź kartkę, przepisz powyższe punkty i zaznacz to, co się dzieje w Twoim życiu lub życiu osoby, którą znasz.
Najważniejsze jest twoje życie, jego jakość, zadbaj o nie!
Jeśli na powyższe punkty odpowiedziałaś/eś pozytywnie, choćby na jeden z nich zastanów się czego potrzebujesz dla siebie i z czyjej pomocy musisz skorzystać. Nie czekaj aż stan się pogorszy. Zmiany zazwyczaj są o wiele łatwiejsze do wprowadzenia niż się początkowo wydaje. Proszenie o pomoc nigdy nie jest wstydem. Zadbaj tylko o to, żeby skorzystać ze wsparcia odpowiednich, odpowiedzialnych osób.
Możesz przeczytać także artykuły:
Coaching kryzysowy w życiu prywatnym
3 minuty do lepszego zarządzania kryzysem
5 pytań o kryzys przełomu życia
lub znajdź inne artykuły w zakładce kryzys.
2 thoughts on “Czy jestem osobą przeżywającą kryzys?”