Z perspektywy pracownika
Inspiracje Lifestyle

Z perspektywy pracownika część 2

Z perspektywy pracownika część 2Z perspektywy pracownika

Dzisiaj będzie troszkę o zatrudnieniu w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Nieraz zastanawiamy się nad tym, czy warto pracować w takiej instytucji.  Myślimy –  mała firma to kameralna atmosfera, mniej biurokracji no i bardziej przejrzysta struktura. Owszem jest w tym trochę prawdy.

 Nie taki diabeł straszny

Z perspektywy pracownika. Podejmując  pracę w dużym zakładzie już na wstępie stykamy się nie tylko z dużą ilością pracujących tam osób ale przede wszystkim z rozbudowaną strukturą przedsiębiorstwa. Jest więc nie tylko prezes, ale także dyrektorzy poszczególnych pionów, pełnomocnicy, doradcy, kierownicy czy też inni specjaliści. Niestety ale na tym nie koniec. Okazuje się bowiem, że w takich przedsiębiorstwach mamy do czynienia z wieloma działami takimi jak: kadry, księgowość, rachuba, dział socjalny czy też dział szkoleń.

W naszej głowie zapala się lampka i pojawia się pytanie: czy ci wszyscy ludzie są niezbędni i o co, tak naprawdę  w tym wszystkim  chodzi?

Z perspektywy pracownika z wieloletnim stażem wiem, że ten, kto rozpoczynał swoją pierwszą pracę w dużej firmie jest szczęściarzem. Niektórym zaczyna nasuwać się pytanie: dlaczego? Postaram się pokrótce uzasadnić swoją opinię.

Porządek musi być

Z perspektywy pracownika. Zatrudniając się w dużym zakładzie przemysłowym stykamy się bowiem z usystematyzowaną kulturą przedsiębiorstwa. Nie chodzi tutaj oczywiście o kulturę osobistą ale o styl w zarządzaniu. W sposób przejrzysty wiemy, kto i za co jest odpowiedzialny. Nawet gdybyśmy bardzo się starali, to nie możemy wchodzić w kompetencje pracownika innego działu ponieważ najzwyczajniej w świecie nie będziemy mieli dostępu do potrzebnych narzędzi czy też dokumentów. Myślę, że  praca w dużym przedsiębiorstwie jest też dobrą szkołą szczególnie dla młodego pracownika, który dopiero co rozpoczyna swoją karierę zawodową i nie w pełni jeszcze wie, kto powinien być odpowiedzialny za poszczególne etapy pracy. Taki system jest również dobrą lekcją dla przyszłego pracodawcy, który zakładając swoją działalność ma już świadomość,  jak powinna wyglądać dobrze dobrana grupa współpracowników. Wie także jak zorganizować i zsynchronizować w najbardziej racjonalny sposób poszczególne elementy działalności.

Szkolenia i narzędzia

Jest jeszcze jeden aspekt, myślę, że może najważniejszy, który przemawia za tym, dlaczego praca w dużym przedsiębiorstwie ma przewagę nad zatrudnieniem w mniejszej firmie. To dostęp do wielu szkoleń, ale także do dobrej jakości sprzętu. Renomowane przedsiębiorstwa oferują bowiem swoim pracownikom zarówno dostęp do nauki jak i najwyższej klasy szkoleń. Często bowiem możliwości finansowe  pozwalają na to, aby w sposób cykliczny inwestować w pracownika podnosząc jego kwalifikacje zawodowe poprzez dofinansowywanie m.in. studiów czy też organizowanie bądź delegowanie pracownika na szkolenia związane z wykonywaną pracą.

Ocena pracownicza

Pracownik w dużej instytucji podlega wielu weryfikacjom kompetencyjnym ze względu na to, że firma inwestuje w jego rozwój. Często spotykamy się z ocenami pracowniczymi w formie np. kwestionariuszy, gdzie zarówno pracodawca jak i pracownik ocenia stosunek tego drugiego do wykonywanej pracy – wskazuje jego słabe i mocne strony a także informuje o zaleceniach na przyszłość. Z pozoru taka ocena jest według mnie bardzo ważna –  o ile jest wykonana w sposób sumienny i rzetelny. Pracownik ma możliwość dowiedzieć się, jak jest postrzegany, w czym jest dobry a co powinien poprawić.

Reasumując – nie twierdzę, że jak praca – to tylko w dużym przedsiębiorstwie. Wprost przeciwnie, uważam, że człowiek w swojej karierze zawodowej powinien spróbować zarówno pracy w małej jak i dużej firmie chociażby dlatego, aby móc porównać, gdzie funkcjonuje lepiej.

 

Przeczytaj pierwszy artykuł z cyklu
Ewa Góralczyk
Z zamiłowania i wykształcenia poligraf. Jest również absolwentką Wydziału Zarządzania i Marketingu Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Obecnie pracuje w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych Bizoon.
http://www.bizoon.pl

One thought on “Z perspektywy pracownika część 2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *