Rynek płytowy i muzyczny w Polsce
Inspiracje Lifestyle

Rynek płytowy i muzyczny w Polsce

Rynek płytowy i muzyczny w Polsce

Rynek płytowy i muzyczny w Polsce
Rynek płytowy i muzyczny w Polsce

Rynek płytowy i muzyczny w Polsce Czasy dzisiejsze nie są zbyt łaskawe dla muzyków i twórców. Ma to swoje odbicie także w sprzedaży  i ilości wydawanych płyt polskich wykonawców. I jeśli spojrzy na ten problem globalnie to ktoś może spytać dlaczego mój artykuł utrzymany jest w dosyć pesymistycznym tonie.

Jestem realistą widzę jak przez ostatnie 28 lat sytuacja na polskim rynku muzycznym się zmieniła. Zmienił się przede wszystkim podział struktury wydawanych płyt. Niestety na naszym krajowym rynku polska muzyka i polscy artyści są niestety marginalizowani przez firmy wydawnicze. Jaka jest tego przyczyna? Pewnie taka że światowe koncerny płytowe które weszły na polski rynek w latach dziewięćdziesiątych mają bardzo bogaty swój własny katalog wydawniczy. Mają swoje gwiazdy których albumy muszą być sprzedawane i tak naprawdę lokalne gwiazdy poza tymi największymi z którymi z reguły firmy płytowe współpracują jako wydawcy są jedynymi przykładami jakie widać i słychać na Polskim rynku.

Rynek płytowy i muzyczny w Polsce

Bardzo mało jest debiutów młodych artystów, jeśli już zdarzy się taka perełka to okazuje się że taki wykonawca to wcale nie debiutant a tak naprawdę doświadczony artysta ta który na możliwość debiutu czekał kilka lat. Dlaczego tak się dzieje? Może Polska muzyka jest słaba?

Z całą pewnością tak nie jest. W naszym kraju dzieje się tyle naprawdę doskonałych rzeczy, tylu świetnych wykonawców tworzy swoja muzykę, muzykę która niejednokrotnie jest na światowym poziomie ale… No właśnie dziewięćdziesiąt procent z tych wykonawców nigdy nie wyda  w naszym kraju płyty przez oficjalna dużą wytwórnię bo nie…. Bo wytwórnia płytowa ma swój plan wydawniczy i nie jest zainteresowana nawet najlepszym światowym aczkolwiek polskim debiutem.

Rynek płytowy i muzyczny w Polsce

Niestety wielu artystów to mocno zniechęca do tego dochodzą media które w zasadzie grają około trzydziestu procent polskiej muzyki bo są do tego zobligowane ustawą a nie dlatego że same chcą. Obraz nie kształtuje się zatem ciekawie  jednak w dobie współczesnych czasów i możliwości artyści sami potrafią brać sprawy w swoje ręce ale o tym opowiem w następnym artykule.

 

Muzyk to też zawód

2 thoughts on “Rynek płytowy i muzyczny w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *