Blue Monday
Lifestyle Porady

Blue monday – od dziś już tylko lepiej

Kiepski dzień? Nic dziwnego, dziś jest blue monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Określenie to wprowadził brytyjki psycholog, Cliff Arnall w 2004 roku, który był pracownikiem Cardiff University. Uczelnia jednak odżegnuje się od teorii psychologa, a sam termin Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę.

Skoro to tylko pseudonauka, to może nie jest tak źle?

Skoro Blue Monday nie ma naukowego potwierdzenia, może nie powinniśmy czuć się dziś tak podle? A jednak wpływ na nasz kiepski nastrój może mieć kilka czynników:

  • jest poniedziałek – przecież z zasady nie lubimy poniedziałków
  • jest ciemno i zimo – wstajemy do pracy – ciemno, wracamy – ciemno… aura meteorologiczna nie sprzyja
  • zdajemy sobie sprawę, że nasze noworoczne postanowienia znowu wzięły w łeb
  • pora spłacić zaciągnięte podczas bożonarodzeniowego szaleństwa kredyty

Podobno, to właśnie dziś, w trzeci poniedziałek stycznia te negatywne myśli kumulują się w naszych głowach.

Jak sobie z tym radzić?

Nie musimy przeżywać „Blue Monday”, może po prostu czujemy się gorzej, bo zima się dłuży, na dworze jest mało słońca, a nam brakuje energii i jest poniedziałek? W takich chwilach wystarczy czasem dobra kawa (czy wiesz, że kawa jest źródłem magnezu – przeczytaj), spotkanie z przyjaciółmi czy wieczorny relaks przy dobrym filmie lub książce.

Pomyśl o jednej dobrej rzeczy, która spotka Cię tego dnia. Nie musi być to nic wielkiego. Pomocny może być spacer lub wyjście na siłownię czy fitness. W wyniku wysiłku fizycznego ciało wytwarza endorfiny, czyli „hormony szczęścia”, które pomogą przetrwać trudne chwile.

Na smutki pomaga też dobre jedzenie. Najlepiej takie bogate w magnez (np. kakao) i witaminę B6 (np. banany).

Gdy już zrobimy sobie taką małą przyjemność, zaplanujmy na nowo najbliższe dni. Zweryfikujmy, dlaczego postanowienia okazały się nieskuteczne, możemy na nowo zaplanować kolejne kroki. Może skorzystasz z porad zawartych w tym artykule?

Blue Monday – mój sposób na dziś

Blue Monday

W mazowieckim właśnie rozpoczęły się ferie, to doskonała okazja, aby spędzić ten dzień w rodzinnej atmosferze. Może warto dziś odpuścić i wziąć sobie wolne? Ja w tym roku mam to szczęście, że ten dzień spędzam w cudownie ośnieżonych polskich Tatrach. Obcowanie z naturą łagodzi stresy dnia codziennego, pozwala złapać chwilę oddechu. Dużo czasu spędzamy na powietrzu, dużo czasu spędzamy razem – z mężem i dziećmi. Nie musisz jechać w góry, aby poczuć się lepiej. Może wystarczy, że spędzisz wieczór inaczej niż zwykle? Gdybyśmy nie wyjechali, pewnie poszlibyśmy na spacer do lasu lub pojechali na basen, a po nim na pyszną włoską pizzę.

A jakie są Twoje plany na dziś?

Teraz już tylko lepiej

Niezależnie czy poradziłeś sobie z tym poniedziałkiem lepiej czy gorzej, pamiętaj – od teraz dni będą już coraz dłuższe, słońca będzie coraz więcej i będzie cieplej! Dla mnie taka perspektywa jest bardzo pokrzepiająca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *