Nielegalne konkursy na FB
Porady

Grzywna za niezgłoszone loterie losowe – Nielegalne konkursy na FB

Grzywna za niezgłoszone loterie losowe – Nielegalne konkursy na FB

Wezwanie do Urzędu Skarbowego za przeprowadzanie nielegalnych konkursów na FB staje się coraz częstszym zjawiskiem. Przedsiębiorcy często zapominają, że w przypadku urządzania loterii promocyjniej, muszą uzyskać zezwolenie od dyrektora odpowiedniej izby administracji skarbowej 2 miesiące przed planowanym rozpoczęciem loterii. Zapraszam do lektury artykułu – Nielegalne konkursy na FB.

Niezgłoszona loteria podlega karze grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych (w 2016r. jest to maksymalnie niecałe 6 milionów złotych). Karę tę można nałożyć na osobę, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie nielegalnej loterii.

„Loteria promocyjna to gra losowa, w której uczestniczysz nabywając towary i usługi. Kupując je zdobywasz szanse na wygranie nagród pieniężnych lub rzeczowych.”

Grzywna za niezgłoszone loterie losowe – Postępowanie

Nielegalne konkursy na FBPozwolenie można załatwić w urzędzie lub listownie. O zezwolenie można ubiegać się jako osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka bez osobowości prawnej.

Składając wniosek musisz udokumentować, że:

  • źródła pochodzenia twojego kapitału są legalne;
  • nie zalegasz z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa; należności celnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli chcesz skorzystać z urządzenia do wylosowania zwycięzców loterii, musisz zarejestrować je u dyrektora właściwej izby administracji skarbowej.

Usługę można zrealizować w:

  • Izby Administracji Skarbowej
  • Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

W przypadku nielegalnych loterii promocyjnych realną sankcją dla organizatora jest grzywna wymierzona na podstawie przepisów Kodeksu Karnego skarbowego. Organizowanie loterii bez zezwolenia to przestępstwo albo wykroczenie karnoskarbowe (w zależności od skali naruszenia). Stosując pewne uproszczenie: wylosować nagrody bez zezwolenia to prawie tak, jak nie zapłacić należnego podatku.

Po zakończeniu loterii

W ciągu 30 dni po zakończeniu loterii prześlij do dyrektora izby administracji skarbowej:

  • wykaz wypłaconych lub wydanych wygranych wraz z określeniem ich wartości;
  • zestawienie liczby wystawionych i anulowanych imiennych zaświadczeń o uzyskanej wygranej, zawierające numery i serie zaświadczeń, wysokości wygranych i daty wystawienia zaświadczeń.

Przedsiębiorco, jeżeli planujesz urządzenie konkursu na Facebooku sprawdź, czy nie odbywa się w nim „losowanie”. Jeżeli tak, musisz taki konkurs zgłosić. Jeżeli jednak zastanowić się głębiej nad przeprowadzaniem konkursu, można przemyśleć jego zasady jeszcze raz i zrezygnować z tego, aby zwycięzcę wybierał los. Może „skills competition”? 🙂

Komunikacja niewerbalna w biznesie – mowa ciała

One thought on “Grzywna za niezgłoszone loterie losowe – Nielegalne konkursy na FB”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *