Crowdfunding czyli tłum to sfinansuje
Finansowanie

Crowdfunding czyli tłum to sfinansuje

Crowdfunding czyli tłum to sfinansuje

Crowdfunding czyli tłum to sfinansuje

Tak zwane finansowanie społecznościowe daje inicjatorom przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i biznesowych możliwość pozyskiwania środków na ich realizację zupełnie inną drogą niż te które znają wszyscy i są tak oczywiste.

Crowdfunding czyli tłum to sfinansuje. W Crowdfundingu finansującymi są członkowie społeczności wirtualnych, znajomi, rodzina i wszelkie osoby, które mikropłatnościami chcą wesprzeć twórców. Wiele drobnych wpłat składa się na dużą pulę środków, które pozwalają spełniać marzenia, rozwijać biznes lub organizować atrakcyjne eventy.

W zamian twórca projektu oferuje wspierającym różnego rodzaju bonusy. Takie jak bilety, spotkania, gadżety, oferuje swoje produkty lub usługi, bądź też oddaje udziały w swoim przedsięwzięciu.
Polakom nigdy nie brakowało i nie brakuje inicjatywy, genialnych pomysłów oraz chęci do wspierania kreatywnych twórców, rozwój crowdfundingu ograniczają regulacje prawne. Finansowanie społecznościowe jest w Polsce w pełni legalne. Warto dla bezpieczeństwa korzystać z rozwiązań technicznych i prawnych oferowanych przez specjalne portale, które w większości przypadków zapewniają ochronę zarówno autorów projektów, jak i osoby wspierające.

Działające w Polsce portale to:

beesfund.com – crowdfunding udziałowy i nie udziałowy;
wspólnyprojekt.pl – crowdfunding nieudziałowy;
wspólnicy.pl – crowdfunding udziałowy;
crowdangels.pl – crowdfunding udziałowy;
conda.eu – crowdinvesting;
polakpotrafi.pl – różne typy projektów, możliwy jedynie crowdfunding nieudziałowy;
megatotal.pl – projekty muzyczne;
wspieramkulture.pl – projekty kulturalne;
ideowi.pl – crowdfunding udziałowy;
wspieram.to – różne typy projektów, możliwy jedynie crowdfunding nieudziałowy.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając portal?

opłaty – niemal każdy portal pobiera prowizję od zebranego kapitału, należy przewidzieć ten koszt planując budżet minimalny projektu
rozwiązanie prawne – w Polsce stosowane są różne modele funkcjonowania portali i od ich właścicieli warto dowiedzieć się szczegółów. Różnica może dotyczyć obowiązków podatkowych które występują przy niemal każdym projekcie, praw chroniących wspierających lub ich braku, a także dopuszczalnych typów projektów
porównywalne projekty – odszukaj projekty podobne i dowiedz się jak ich twórcy promowali projekt i z jakim skutkiem
dostępność wtyczek społecznościowych – każdy projekt warto promować w mediach społecznościowych wśród Twoich znajomych i zachęcać każdą osobę do udostępniania informacji o zbiórce
ofertę dodatkową – jeżeli projektodawcy mogą skorzystać z różnych usług dodatkowych, oznacza to, że właściciel portalu przewidział potencjalne potrzeby twórców i jest gotów wspierać ich merytorycznie, by mogli skupić się na projekcie – uwaga! usługi dodatkowe najczęściej są dodatkowo płatne!

 

Outsorcing – co to?

One thought on “Crowdfunding czyli tłum to sfinansuje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *