Rynek festiwalowy w Polsce Tauron Nowa Muzyka
Rynek festiwalowy w Polsce Tauron Nowa Muzyka, Kontynuując serię artykułów o polskich festiwalach muzycznych przedstawiam dziś festiwal Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Historia tej imprezy rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, kiedy grupa przyjaciół związanych z klubem Hipnoza zdecydowała się zorganizować własny festiwal muzyczny. Podczas pierwszej edycji imprezy, organizowanej wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson, wystąpili DJ Krush, Swayzak i Cristian Vogel. Dwie następne edycje festiwalu odbyły się w Cieszynie. A w 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice“, a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów. Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice“ w dzielnicy Bogucice.
Rynek festiwalowy w Polsce Tauron Nowa Muzyka
Dzięki kombinacji futurystycznych dźwięków i postindustrialnych lokacji. Tauron bardzo szybko zdobył szeroką i lojalną publiczność. Od samego początku organizatorzy chcieli prezentować to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Udowadniając jednocześnie, że brzmienia praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic coraz liczniejszą publiczność z Polski i Europy.
Tauron Nowa Muzyka Katowice od wielu lat uważnie śledzi kariery największych gwiazd oraz najciekawszych debiutantów. Zaprasza tych artystów, którzy łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. To właśnie tu po raz pierwszy w Polsce wystąpili Autechre, DJ Krush, Prefuse 73, Jamie Lidell, Amon Tobin, Flying Lotus, Battles, Bonobo, Fever Ray i wielu innych.
Rynek festiwalowy w Polsce Tauron Nowa Muzyka
To właśnie Tauron Nowa Muzyka Katowice jako pierwszy zaproponował publiczności możliwość zabawy w postindustrialnych, kopalnianych lokalizacjach. Połączenie nowoczesnych brzmień z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska okazało się doskonałą receptą na sukces. Najlepszym dowodem na prawdziwość tych słów jest wciąż rosnąca publiczność festiwalu i spora liczba nagród – w tym tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie, przyznany przez European Festival Awards w 2010, 2012 i 2014 roku.
Także ten festiwal stworzyła i wykreowała grupka zapaleńców którzy zaczynając swoją przygodę z pierwszą edycją festiwalu wierzyła że będzie on czymś znacznie więcej niż tylko spotkaniem fanów muzyki ale także że stanie się polskim europejskim sukcesem.